Cancun – wakacje pod meksykańskim słońcem

2
677

Cancun to znakomity przykład, na to jak można stworzyć i wykreować modne miejsce wypoczynkowe. Ta obecnie bardzo luksusowa miejscowość położona na półwyspie Jukatan w Meksyku, jest niezwykle popularnym kurortem, odwiedzanym przez liczne rzesze turystów z całego świata. Wśród gości, co się da zauważyć, dominują Amerykanie z zasobnymi portfelami. Całość miejscowości Cancun została zaprojektowana w latach 60-tych z ramienia rządu. To właśnie na półwyspie Jukatan oblewanym z jednej strony przez Morze Karaibskie, z drugiej przez wody Zatoki Meksykańskiej, postanowiono zainwestować w gałąź turystyki, by odciążyć bardzo modne wówczas Acapulco. Tym samym utworzono kolejną kurę znoszącą złote jaja, bo dzięki przychodom z turystyki rząd Meksyku tylko zyskuje.
Cancun przyciąga nie tylko okazałą bazą noclegową i długimi białymi plażami, ale również znakomitymi warunkami do uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz wyjątkowymi odcieniami morskiej wody. Widoki w tej części Meksyku na długo pozostają w pamięci, a korzystny klimat pozwala podróżować tam praktycznie o każdej porze roku. Sama nazwa Cancun – jest fonetycznym zapisem z języka Majów, oznaczającym gniazdo węży (Kaan kuum).

Cancun
Cancun – widok od góry

Pogoda w Cancun

Cancun to jedno z tych miejsc na świecie, gdzie zawsze świeci słońce. Prawie. Na półwyspie Jukatan od maja do października trwa pora deszczowa i może konkretnie padać. Znad Morza Karaibskiego mogą przyjść także huragany, więc najlepszym terminem do podróżowania będzie raczej nasza późna jesień, zima i początek wiosny. Temperatura powietrza przez cały rok oscyluje wokół 30 stopni, natomiast wody w morzu ponad 25 stopni.

Cancun
Pogoda w Cancun

Baza noclegowa w Cancun

Cancun dzieli się na dwie części: hotelową i miejską z zabytkami (Zona Hotelera i Zona Arqueologica ). Od razu warto zaznaczyć, że ceny są niższe w tej drugiej części. Część hotelowa to położone jeden przy drugim ośrodki wypoczynkowe, w których miejsc do spania nie brakuje. Luksusowe obiekty wraz z dostępem do plaży czekają tu na turystów. Rozwój tego miejsca można obserwować od lat 70-tych, kiedy to powstały pierwsze budynki. Wówczas w Cancun było około 1500 miejsc noclegowych, obecnie jest ich tu 24 tysiące i są one rozlokowane w ponad 140 hotelach. Ze względu na szczególne umiłowanie tego miejsca przez gości z Ameryki, obsługa mówi po angielsku i istnieje możliwość płatności w dolarach. W Cancun jako jedynym mieście w Meksyku, można napić się wody z kranu.

Cancun
Cancun baza noclegowa

Plaże Cancun

Plaże w Cancun to największy magnes, przyciągający gości z zagranicy. Szerokie, ciągnące się plaże z białym, miękkim piaskiem są wprost stworzone dla turystów spragnionych słońca. Morze ma tu kolor błękitny, taki jaki oglądamy często na pocztówkach. Woda jest przejrzysta i przede wszystkim ciepła. Dzieciaki nie chcą z niej wychodzić. Wszystkie publiczne plaże są bezpłatne i można swobodnie je odwiedzać. Za najładniejszą w Cancun uchodzi plaża Playa Delfines. Jednak i Playa Tortugas, czy Playa Linda w niczym jej nie ustępują. Wszystkie plaże mają razem 23 kilometry i wśród nich znajdziemy takie ze spokojnym morzem (Las Perlas, Playa Langosta), jak i takie gdzie woda tworzy fale (Playa Caracol, Playa Gaviota Azul, Playa Chac Mool, Playa Marlin, Playa Ballenas). Wokół plaż znajduje się wszystko czego przeciętny turysta potrzebuje – restauracje, bary, sklepiki i stragany z pamiątkami.

Cancun
Plaże w Cancun

Atrakcje turystyczne Cancun

Do Cancun najczęściej przyjeżdża się w celach wypoczynkowych, czyli aby zasiąść w leżaku nad brzegiem morza. Atrakcji na plaży nie brakuje, więc dla miłośników aktywniejszego spędzania urlopu te przyjemności ich z pewnością zainteresują. Można przede wszystkim snurkować, wystarczy maska i rurka by podziwiać podwodny świat. Dla nurków jest tu prawdziwy raj, z piękną rafą koralową i wydrążonym w niej tunelem oraz niepowtarzalne podwodne muzeum z wstawionymi na dno rzeźbami ludzkimi w skali 1:1 o nazwie MUSA (Museo Subacuatico de Arte). Obecnie obiektów jest prawie 500 i zajmują one powierzchnię 420 metrów kwadratowych. Rzeźbiarz i pomysłodawca – Jason deCaires Taylor chciał w ten sposób zwrócić uwagę na niszczenie raf koralowych na świecie. W Cancun panują także idealne warunki do surfowania, jednak trzeba uważać na zakazy, bo nie na wszystkich plażach jest to dozwolone. Dla osób o zasobniejszym portfelu przewidziano nawet loty helikopterem, by z góry popodziwiać miasto.

Cancun
Nurkowanie w Cancun

Zwiedzanie Cancun i okolic

Jeśli chodzi o zwiedzanie to w Cancun jest Muzeum historyczne z eksponatami pochodzącymi od starożytnych Majów, zamieszkujących ten teren. Można udać się także do stref archeologicznych (El Rey i El Meco), by podziwiać dawne struktury. Z kolei naturalną oazę zieleni odnajdziemy w Parku Ekologicznym Kabah. Dla rodzin z dziećmi świetną wyprawą będzie wizyta w parku wodnym wraz z delfinarium – Xcaret, gdzie można popływać z tymi mądrymi ssakami i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Cancun
Xcaret

Warto udać się w jeden z oferowanych rejsów, czy to na pobliską wyspę Isla Mujeres, czy by podziwiać podwodny świat z przeszklonego pokładu.
Tulum
Tulum
Będąc w Cancun nie można przeoczyć wycieczki do Chichen Itza, miasta zabudowanego przed 2000 lat przez Majów oraz Tulum, gdzie zwiedzimy Templo de las Pinturas (ponoć ostatnia budowla Majów) i inne świątynie. Na miłośników zakupów czekają liczne sklepy i centra handlowe (Plaza Forum, Plaza la Isla Shopping Mall, Plaza Caracol, The Luxury Avenue, Plaza Kukucan – tylko w samej strefie hotelowej). Nocą miasto tętni życiem i można bawić się tu w jednej z wielu dyskotek i klubów nocnych (Coco Bongo, The City, Dady’o, La Boom), do białego rana. Niektóre lokale organizują imprezy połączone z pokazami akrobatyki, laserów czy przebrań kostiumowych. Amerykańska młodzież właśnie to miejsce wybrała sobie, jako jeden z celów wyjazdów podczas wiosennej przerwy (Spring Break).
Chichen Itza
Chichen Itza

2 KOMENTARZE

  1. Pamiętne wakacje w Cancun, okolica przepiękna, jest co robić. Polecam zobaczyć Chichen Itza – najlepiej z rana, kiedy nie ma jeszcze tłumów, a wycieczkę kupić u lokalsów. W Tulum są rewelacyjne widoki, na plaży koło przegiętej palmy. A jeśli chodzi o życie nocne, to na głównej ulicy Cancun bawić się można do rana. Najlepsze są drinki w wiaderkach, w każdej ilości 😉

  2. Mi Cancun kojarzy się z underwater museum, które kiedyś muszę zobaczyć. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników nurkowania, ale także dla tych którzy pierwszy raz zejdą pod wodę. Dużym wabikiem jest też jedna z lepszych kuchni na świecie – meksykańska z tacosami i burrito na czele ;>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ