Forum Boarium, Sant’Angelo i okolice

0
306

 

Foro Boario – Forum Boarium jest to dawna nazwa placu, na brzegu Tybru. Niegdyś znajdował się w tym miejscu port rybacki oraz targ handlowy. Najbardziej interesujące jest to, iż w tym miejscu odbyły się pierwsze walki gladiatorów. Wiele rzymskich zabytków zachowało się do dziś. Przetrwały one próbę czasu, a w każdym zabytku drzemie uśpiona historia Rzymu.

Rozpocznijmy naszą podróż do starożytnego Rzymu, zwiedzając obiekt sakralny – Santa Maria in Cosmedin.

Bocca Della Verita
Bocca Della Verita
Jest to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych kościołów, a słynie z legendarnych Ust Prawdy – Bocca Della Verita. Bocca Della Verita to rzymskie bóstwo wyrzeźbione w przedsionku Kościoła. Dzieło to kryje w sobie legendę, która mówi, że jeśli kłamca włoży rękę w jej wargi, to usta się zacisną. Jak nazwa rzeźby wskazuje są to Usta Prawdy, które sprawdzają prawdomówność człowieka.

W pobliżu Forum Boarium znajduje się Wyspa Tybrowa – Isola Tiberina. Ta piękna rzymska wyspa zachwyca swym urokiem. Na samym środku wyspy stoi kościół św. Bartłomieja – San Bartolomeo all’Isola. Budowla została wzniesiona w X wieku, była świątynią mnichów z Awentynu. Historia mówi, iż w 1000 r. złożona została w tym miejscu relikwia św. Wojciecha przez cesarza Ottona III. Ciekawostką jest, że Cesarz otrzymał tę relikwię od Bolesława Chrobrego na zjeździe gnieźnieńskim. Z biegiem czasu kościół był wielokrotnie przebudowywany. Z czasów Ottona została się jedynie studzienka wykonana z marmuru, która wciąż stoi przed prezbiterium. Na studzience widnieją płaskorzeźby: Chrystusa, św. Bartłomieja, św. Wojciecha oraz cesarza Ottona. Oprócz studzienki zachowała się jeszcze krypta, na której widnieją orły.

San Bartolomeo all’Isola
San Bartolomeo all’Isola

Pozostałe kościoły i zabytkowe budowle w okolicy

Inną budowlą, wyglądem przypominająca wieżę jest Casa dei Crescenzi – Rezydencja Krescencjuszy. Budynek został wzniesiony w XI wieku, z zachowaniem niektórych fragmentów ze starszej, wcześniej tu stojącej antycznej budowli.

Idąc dalej zauważamy stojącą Bazylikę św. Mikołaja w więzieniu – Basilica di San Nicola in Carcere. Bazylika posiada relikty I w. p.n.e., które pochodzą z pogańskich świątyń (Junony, Spes i Janusa). Dwie boczne kolumnady to pozostałości z dwóch świątyń. Z trzeciej pozostało jedynie podium. Trzy antyczne świątynie zostawiły swe pozostałości także w podziemiach, które są udostępniane turystom.

Basilica di San Nicola in Carcere
Basilica di San Nicola in Carcere

Teatro di Marcello
Teatro di Marcello
Warto też zobaczyć Teatr Marcellusa – Teatro di Marcelo. Ogromna budowla z widownią oraz sceną. Teatr postawiony został przez Oktawiana Augusta, na cześć Marcellusa – przyszłego następcę tronu. Jak wiemy z historii Marcellus nie doczekał się tego zaszczytu, zbyt wcześnie umierając. W pobliżu Teatru stoją trzy kolumny, są to fragmenty świątyni Apollina, która niegdyś tam stała.

Warto zwrócić także uwagę na nieduży kościółek Sant’Angelo in Pescheria pochodzący z VIII wieku. Jego nazwa wzięła się z lokalizacji nieopodal targu rybnego. Kościół postawiono na ruinach antycznego Portyku Oktawii.

Osobom, które chcą zgłębić kulturę i historię rzymską, można zaproponować zwiedzanie Żydowskiego Muzeum – Museo Ebraico, a także Wielką Synagogę – Tempio Maggiore. Pamiętajmy, że Synagogę można zwiedzić tylko w grupach i wyłącznie z przewodnikiem. Aby wejść do niej, trzeba przejść przez Żydowskie Muzeum.

Na zakończenie wycieczki, warto przejść się tajemniczymi uliczkami dzielnicy Rione Sant’Angelo. Będąc na Piazza Mattei mamy możliwość podziwiania piękna Fontanny Żółwi – Fontana delle Tartarughe z lat 80-tych, XVI wieku Ciekawostką jest, że figurki żółwi zostały dodane w późniejszym czasie, w połowie następnego stulecia. W pobliżu Fontanny stoi kościół Santa Maria in Campitelli, który swym stylem przenosi nas do czasów rzymskiego baroku.

Fontana delle Tartarughe
Fontana delle Tartarughe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ