Fuerteventura – plaże, wiatr i kozy

2
1239

Fuerteventura to mało gościnna wyspa, jeśli chodzi o osadnictwo, ale za to jest prawdziwym rajem dla przybyszów. Szerokie plaże, spokojna okolica i przyjazny klimat, to wszystko czego potrzebuje przeciętny turysta. Do tego można dołożyć wulkaniczny krajobraz z mnóstwem wypasających się kóz i mamy pełen obraz Fuerteventury. Z pewnością wyspa nie jest potentatem zabytków, jednak na rodzinne wakacje nadaje się idealnie.

Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i to właśnie ona jako pierwsza wyłoniła się na powierzchni oceanu, w wyniku erupcji podwodnych wulkanów. Od Afryki dzieli ją jedynie trochę ponad 100 kilometrów. Te przepiękne, rozległe plaże są między innymi wynikiem tak bliskiej obecności afrykańskiego kontynentu, znad którego wraz z wiatrem (sirocco) naniesione zostały cząstki piasku. Sama nazwa Fuerteventury pochodzi od dwóch wyrazów: silnego – fuerte i wiatru – viento. Takie warunki pogodowe są dla jednych utrapieniem, dla drugich prawdziwym rajem np. dla – windsurferów.

fuerteventura
Fuerteventura

Krajobraz i pogoda na wyspie

Krajobraz Fuerteventury nie jest zbyt urozmaicony. Dominują pustynne widoki przeplatane z masywem wulkanicznym. Zobaczyć tu można pola pokryte różnymi rodzajami lawy, jak i ciekawy materiał piroklastyczny (lapille i bomby) pozostały po wybuchu wulkanu. Najbardziej interesujące są jednak tunele wydrążone przez płynącą lawę. Nie ma tu zbyt dużej ilości lasów oraz pól uprawnych. Ludność żyje w głównej mierze z turystyki, rybołówstwa i wyrobu koziego nabiału. Roślinność jest różnorodna, bo spotkać tu można i sosnę kanaryjską oraz strelicję królewską, ale również typowo pustynną tabaibales (sucholubne roślinki z rodziny kaktusowatych).
Klimat sprzyja przez cały rok, bo temperatury oscylują wokół 25 stopni, nawet zimą. Plażować więc można przez cały rok. Opady występują na Fuerteventura rzadko i nie są zbyt obfite.

fuerteventura
Fuerteventura

Plaże Fuerteventura

Ze względu na ilość plaży występujących na wyspie, Fuerteventura jest nazywana jedną wielką plażą Wysp Kanaryjskich. Najsłynniejszą plażą tu jest pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia, na której co roku organizowane są międzynarodowe zawody w windsurfingu. Z kolei leżąca po przeciwnej stronie plaża Cofete, zachęca do odwiedzin swoją dzikością. Jeśli wybieramy się na Fuertę z naszymi pociechami, to warto kierować się do miejscowości Morro Jable, gdzie miejscowa plaża El Matorral, oznaczona została Błękitną Flagą (międzynarodowe wyróżnienie dla czystych i ekologicznych kąpielisk). Nie brakuje tu także plaż z czarnym piaskiem – np. w miejscowościach Ajuy czy Gran Tarajal. Jednak największą atrakcją są z pewnością wydmy w Parku Krajobrazowym Dunas de Corralejo, o powierzchni przeszło 2600 hektara.

Plaże na Fuercie
Plaże na Fuercie

Pozostałe atrakcje wyspy

Kozie sery
Kozie sery
W stolicy – Puerto del Rosario możemy zobaczyć park, w którym umieszczono około stu rzeźb, wykonanych przez artystów z całego świata. Zarówno tych dużych i tych małych zachwyci największy park tematyczny na wyspie, czyli Oasis Park, z licznymi przedstawicielami z gatunku zwierząt. Zobaczyć tu można różne pokazy i występy tresury zwierzaków (papug, lwów morskich), przejechać się na wielbłądzie, czy wejść do ogrodu pełnego kaktusów. Przebywając na Fuercie mamy możliwość obejrzenia farmy koźląt, na której produkowane są sery, czy wizytę na plantacji aloesu. Jeśli chodzi o interesujące muzea, to godne polecenia jest Eco Muzeum w Tefia, które ukazuje dawne codzienne życie mieszkańców, w podobnym klimacie jest także muzeum – Museo del Grano la Cilla.
betancuria
Betancuria
Bardzo atrakcyjną miejscowością jest na pewno Betancuria, która była pierwszą stolicą na wyspie. Otoczona górami, w której warto zobaczyć najstarszy kościół na Fuercie oraz malownicze domy w historycznym centrum. Znajduje się tu także darmowe Muzeum Archeologiczne, w którym są pozostałości po pierwszych mieszkańcach wyspy. Dużą atrakcją jest również jaskinia Cueva del Liano, gdzie zwiedzanie odbywa się w kaskach, a w której żyją pająki albinosy. Miłośników zabytków i sztuki, zadowoli z pewnością wizyta w kolonialnym Domu Pułkowników – Casa de los Coroneles, gdzie są stałe wystawy i galerie. Na przeciw znajduje się także Muzeum Sztuki Kanaryjskiej – Casa Mane, w którym są prace lokalnych artystów, rozłożone w budynku i w ogrodzie. Istnieje tu możliwość zakupu autentycznych pamiątek wykonanych przez kanaryjskich twórców.

2 KOMENTARZE

  1. Trochę na tej Fuercie wieje 🙂 Dla kitesurferów, mega! Nocne życie na moje oko nieco mniejsze, niż na pozostałych wyspach Kanaryjskich. Za to Fuerteventura ma najładniejsze plaże.Ja od siebie polecam zobaczyć/odwiedzić Oasis Park i wydmy Corralejo. I koniecznie wycieczka na sąsiednią Lanzarote!

  2. Dla rodzin z dziećmi polecam północną część Fuerteventura. Ładniejsze plaże, prawie takie same jakie możemy widzieć w Meksyku, szerokie, piaszczyste z leżakami do wynajęcia. Do tego po sezonie nieco więcej się dzieje, niż na południu wyspy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ