Girona

0
572

Girona- Gerona to stolica prowincji w Hiszpanii. Położona jest w pobliżu Costa Brava, leży nad rzekami Ter i Onyar. Dawniej mieszkali tutaj Żydzi, czego dowodem jest Dzielnica Żydowska zwana El Call. Do dnia dzisiejszego zachowały się w niej średniowieczne, wąskie uliczki, bramy oraz patia. Dzielnica Żydowska istnieje od IX wieku, i jest ona umiejscowiona w pobliżu Katedry.
W tym miejscu warto wspomnieć, że Katedrę w Gironie budowano kilka stuleci. Mieści się ona na wzgórzu, do którego prowadzą schody w stylu barokowym. Z dawnej bazyliki (1038r), która stała w tym miejscu, zachowała się Wieża Karola Wielkiego, prezbiterium romańskie z ołtarzem, które zostało wykonane z marmuru, a nawet marmurowy fotel biskupi. Główny srebrny ołtarz z ozdobieniami kamieni szlachetnych oraz wyrzeźbionymi obrazami daje spektakularny efekt. Na ołtarzu umieszczone są sceny ze Starego Testamentu.

Katedra w Gironie
Katedra w Gironie

Girona – co jeszcze warto zwiedzić

W Gironie znajduje się także Muzeum Sztuki Romańskiej- Museu d’Art. W Muzeum można zobaczyć dzieła sztuki sakralnej, kolekcję malarstwa artystów z XIX i XX w., a przede wszystkim obrazy przedstawiające piękno Girony. Obecne Muzeum Sztuki Romańskiej niegdyś było Romańskim Pałacem Biskupów.

Kolegiata Sant Feliu
Kolegiata Sant Feliu
Kolejnym zabytkiem jest Kolegiata Sant Feliu. Jest to ogromna budowla z fasadą w stylu barokowym oraz gotycką dzwonnicą. Te dwa różne style architektoniczne połączone ze sobą dają niesamowity efekt. Ciekawostką jest, że w tym miejscu znajdowały się groby św. Narcyza i św. Feliksa. Warto obejrzeć też sarkofagi znajdujące się po obu stronach ołtarza oraz kaplicę Sant Narcis. Na Placa Sant Feliu stoi kolumna z rzeźbą Lwicy. Legenda mówi, że kto pocałuję Lwicę w tylną jej część (pod ogonem), ten wkrótce powróci do Girony.

Będąc w Gironie nie zapomnijmy zwiedzić Banys Arabs – Arabskich łaźni, które zostały zbudowane w XII w. Łaźnie mają niepowtarzalny, mieszany styl architektury północnoafrykańskiej, arabskiej i rzymskiej.
Blisko Łaźni znajduje się również Muzeum – Museu Arqueologic, które mieści się w dawnym romańskim kościele z wierzą obronną i dzwonem. W Museu Arqueologic możemy zobaczyć ceramikę, rzeźby, mozaiki, a także cenne przedmioty z Emporionu. Emporion była to osada handlowa założona przez Greków w starożytności. Archeolodzy wciąż odkrywają nowe znaleziska, które można obejrzeć w Museu d’Empuries.
Tuż za muzeum prowadzą schody na tarasy, gdzie znajduje się Pasaż Archeologiczny, który wiedzie wzdłuż rzymskich murów z wieżami, aż do miejsca w którym były koszary niemieckie z XVII wieku.

Banys Arabs
Banys Arabs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ