Góra Montserrat

0
563

Góra MontserratPrzepiłowana Piłą znajduje się w pobliżu Barcelony. Nie sama góra jest ważna, lecz postawiony w tym miejscu tysiącletni klasztor. Legenda mówi, że aniołowie, którzy byli rzeźbiarzami, przygotowali miejsce na świątynię za pomocą piły, stąd też nazwa góry.
Klasztor został postawiony na cześć Matki Boskiej, która czyniła cuda. W bazylice stoi piękny posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem w stylu renesansowym. Ciekawostką jest, że Katalończycy wierzą, iż figurkę Matki Boskiej wyrzeźbił św. Łukasz.

klasztor Montserrat
klasztor Montserrat

Góra Montserrat – klasztor, grota, muzeum

W 1881 roku Matka Boska zwana La Moreneta (ze względu na poczerniałą figurkę od świecowego dymu) została ogłoszona patronką Katalonii. Regularnie przybywają do niej pielgrzymki. Najliczniejsze mają miejsce 27 kwietnia i 8 września.

W samym masywie Montserrat znajdują się wykute kaplice oraz bardzo znana Święta Grota – Santa Cova. Wewnątrz Groty stoi odlana w brązie, figurka Matki Boskiej z Montserrat.

W Montserrat możemy także zwiedzić Muzeum – Museo de Montserrat. Znajdują się tu cenne kolekcje malarstwa katalońskiego oraz włoskiego, ale także przedmioty liturgiczne pochodzące z Ziemi Świętej. Miłośników starożytnego Egiptu na pewno zainteresuje dobrze zachowana mumię.
Muzeum posiada także kolekcję malarstwa i rzeźby. Do najbardziej znanych dzieł znajdujących się w Museo de Montserrat zaliczamy dzieła Picassa, Moneta, El Greca oraz Degasa.

Museo de Montserrat
Museo de Montserrat

Na Górę Montserrat można wjechać kolejką linową lub linowo – szynową. Warto wykupić bilet łączony – Totmontserrat, który oferuje metro, pociąg, kolejkę linową, kolejkę linowo – szynową, wstęp do Muzeum oraz posiłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ