Kompleks Les Invalides

0
308

 

Paryż jest miastem, gdzie na każdym kroku znajdują się zabytki, w których drzemią zachowane dzieje historii. Francuzi chcąc pozostawić coś po sobie, stawiali piękne pałace, kościoły oraz mosty. Dzisiejszym obiektem zainteresowań będzie kompleks Les Invalides, który znajduje się w Paryżu. W jego skład wchodzi Pałac Inwalidów (Hotel des Invalides) i Kościół Inwalidów (Dome des Invalides) wraz z Muzeami, tam znajdującymi się.

Kompleks Les Invalides
Kompleks Les Invalides

Hotel des Invalides – Pałac Inwalidów zbudowany z polecenia Ludwika XIV, miał pełnić funkcję schronienia francuskich weteranów wojennych. Ludwik XIV po długim namyśle wybrał najbardziej imponujący i bogaty w budynki, projekt architekta Liberala Bruanta. Koncepcja składała się z kompleksu budynków, ogromnego pałacu, placów, dziedzińca oraz kościoła. Projekt umiejscowiony w pobliżu Sekwany jest wciąż obiektem podziwu architektury i stylu wykonania. Bilet wstępu kosztuje 9 euro, ulgowy natomiast 7 euro.

Patrząc z oddali na całość kompleksu Les Invalides – widać ogromną, pozłacaną kopułę, która od razu rzuca się w oczy. Jest to Kościół Pałacowy pod wezwaniem św. Ludwika stojący na dziedzińcu wewnętrznym. Został on z czasem rozbudowany i obecnie możemy podziwiać w całej krasie – Dome des Invalides. Kościół ten jest jednym z bardziej charakterystycznych budowli sakralnych w stolicy Francji.
To właśnie tu, w jego samym centrum, znajduje się okrągła kaplica grobowa, w której zostały pochowane zwłoki Napoleona Bonaparte, tuż nad charakterystyczną, pozłacaną kopułą. Warto poświęcić czas, aby zwiedzić Kościół i móc zobaczyć słynny sarkofag.

Kompleks Les Invalides – muzeum oraz najbliższa okolica

Musee de L’Armee
Musee de L’Armee
W jednej z części Hotelu des Invalides nadal przebywają weterani wojenni, ale znajduje się tu także Musee de L’Armee – Muzeum Armii, założone w 1906 roku. Muzeum dzieli się na dwie sekcje. Pierwsza wystawia broń oraz oręża, które powstały pomiędzy XII a XVII wiekiem, natomiast w drugiej części znajdują się eksponaty, broń oraz pojazdy z czasów I i II wojny światowej. Koszt wstępu do muzeum to 9 euro, a ulgowy 7 euro.

Nieopodal kompleksu Les Invalides umiejscowione jest kolejne muzeum – Musee Rodin.

Musee Rodin
Musee Rodin
Zajmuje ono budynek Hotelu Biron z 1730 roku, który jest niezwykle urokliwym pałacem, wyniesionym w stylu rokokowym. Do 1917 roku mieszkał tu i pracował Auguste Rodin. Po jego śmierci, zostało w tym miejscu otwarte Muzeum Rodina, gdzie można obejrzeć jego rzeźby oraz obrazy Wincenta Van Gogha, które miał w swojej kolekcji. Rzeźby Rodina można obejrzeć, także na zewnątrz w pięknym ogrodzie z mnóstwem róż. Cena biletu to około 6 euro, a wstęp do parku 1 euro.

Nieco dalej, tuż nad rzeką, możemy podziwiać kolejne muzeum – Musee d’Orsay, do którego prowadzi pięknie ozdobiony złotem Pont Alexandre III – Most Aleksandra III. Warto wiedzieć, że most ma nazwę rosyjskiego cara Aleksandra III, a został wzniesiony, aby odznaczyć przyjaźń francusko – rosyjską. Muzeum natomiast mieści się w miejscu, gdzie niegdyś stał budynek dworca kolejowego. Wciąż, na budynku widnieją dwa duże zegary. W muzeum znajdują się dzieła z okresu romantyzmu, impresjonizmu oraz przykłady XIX-wiecznego realizmu w malarstwie. Cena biletu wstępu to 8 euro, a ulgowy 5,50 euro. Warto skorzystać z oferty biletu łącznego, co pozwala wejść do Museum d’Orsay oraz do Muzeum Rodina, a jego koszt to od 10 do 12 euro.

Musee d’Orsay
Musee d’Orsay

Wycieczka do Hotel des Invalides to okazja do powrotu do historii. To nie tylko miejsce, gdzie możemy obejrzeć urok pałaców i przejść się po magicznych ogrodach. To miejsce gdzie zachowało się wiele dzieł artystów, malarzy jak Wincent Van Gogh oraz wiele rzeźb Rodina. Jest to także nadal schronienie dla weteranów wojennych, gdzie swego czasu był przytułek dla francuskich żołnierzy. Pamiętajmy, że to właśnie w kompleksie Les Invalides zostały pochowane prochy Napoleona Bonaparte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ