Kurorty na Dzikim Wybrzeżu Hiszpanii

1
354

Dzikie Wybrzeże to tłumaczenie nazwy wybrzeża Costa Brava, znajdującego się w Hiszpanii. Jest to długi 200- kilometrowy obszar piaszczystych plaż, zatoczek, lasów i klifów, który ciągnie się, aż do granicy Francji. Co ciekawe, część Dzikiego Wybrzeża może przybierać różne, interesujące nazwy, i tak znajdziemy tu Wybrzeże Śmierci (Costa de la Mort), jak i Zatokę Róż (Golf de Roses). Wszystkie nadmorskie miejscowości – od Blanes, aż do Begur, łączy autostrada oraz trasa dla spacerowiczów.
Najbardziej znane oraz najczęściej odwiedzane kurorty na Costa Brava to zdecydowanie Blanes, Lloret de Mar oraz Tossa de Mar. W letnim sezonie można pływać między nimi rownież wycieczkowymi stateczkami.

Kurorty na Costa Brava

Niezwykle urokliwym miastem Dzikiego Wybrzeża jest niewątpliwie Blanes, które zostało założone przez Rzymian. Blanes słynie z ogrodów botanicznych – Mar i Murtra, które znajdują się blisko plaży. W ogrodzie można podziwiać około 7 tysięcy gatunków różnych drzew i krzewów. Miejsce to zachwyca swym urokiem, ale przede wszystkim swoją bogatą kolekcją nagromadzonych roślin z całego świata. Inną atrakcją turystyczną w Blanes jest Pałac z XII wieku, wybudowany w stylu gotyckim. Miejsce to jest znakomitym punktem widokowym. Ciekawostką jest to, że dawniej Pałac ten strzegł wybrzeża przed piratami.

Blanes
Blanes

Kolejnym miejscem, w którym możemy podziwiać piękno przyrody, zamknięte w niesamowitych ogrodach są Ogrody Santa Clotilde założone w XX wieku w Lloret de Mar. Lloret de Mar jest znanym kurortem na całym świecie. Zjeżdża się tu wielu turystów spragnionych słońca i urokliwych plaż, ale oprócz tego można tu zobaczyć najstarszą budowlę, a zarazem zabytek tego miasta, którym jest Kaplica Sant Quirze. Budynek został wzniesiony w 1079 roku, gdzie niegdyś stała starochrześcijańska bazylika. Warto wiedzieć, że w pobliżu Sant Quirze zostały wybudowane przez bogatych Hiszpanów, wspaniałe rezydencje oraz grobowce przy Cami del repos. Dzięki hojności ofiarodawców zostały też odrestaurowane kościoły oraz ratusz. Warto również zobaczyć pomnik rybaczki Dona Marinera, postawiony na cześć żon rybaków.

Lloret de Mar
Lloret de Mar

Równie chętnie odwiedzanym przez turystów kurortem jest Tossa de Mar. W miasteczku i okolicy odkryto wiele pozostałości po rzymskim osadnictwie. W Muzeum- Museu de la Vila Vella, na samym szczycie wzgórza do którego prowadzą kręte uliczki, można podziwiać te odkopane eksponaty. Znajdują się tu mozaiki, ceramika, rzeźby, ale także kolekcja obrazów malarzy katalońskich oraz innych artystów m.in. obraz „Niebiański Skrzypek” Marca Chagalla. Warto wiedzieć, że XIV wieczny budynek, w którym obecnie znajduje się muzeum to dom gubernatora, a wznosząca się obok wieża Torre de Homenaje to Wieża ostatniej obrony. Całe wzgórze na którym znajduje się Museu de la Vila Vella otaczają miejskie mury, w których w skład wchodzą baszty i wieże – np. Can Magi, które były systemem chroniącym brzegi Hiszpanii przed piratami.

Tossa de Mar
Tossa de Mar

Costa Brava to wspaniale miejsce dla osób pragnących nacieszyć się pięknem przyrody, plaż, krystalicznego morza oraz małych zatoczek. Z jednej strony morze, klify oraz plaża, a z drugiej strony zabytkowe kościoły, ratusze i muzea. Jest to niezwykłe połączenie uroków natury z bogactwem historii, ukrytym w zabytkach.

1 KOMENTARZ

  1. W Blanes mniej więcej na środku plaży, są blisko położone skałki. To idealne miejsce by strzelić sobie fotkę. Jedyne co to trzeba przejść kawałek morzem, by się na nie dostać 😉 Ogólnie to bardzo sympatyczne miasteczko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ