La Villette – Park XXI wieku

0
407

 

Parc de la Villette jest umiejscowiony w północnej części Paryża. Niegdyś górował tu przemysł mięsny. Któż by pomyślał, że w takim miejscu powstanie nowoczesny park połączony z rozrywką oraz miejscem wypoczynku. Park został zaprojektowany pod kątem wypoczynku, relaksu oraz zabawy. Powstał on w 1982 roku na podstawie projektu o nazwie „Zielony Salon Miasta”, którego twórcą był szwajcarski architekt Bernard Tschumi.

Park jak nazwa wskazuje jest terenem pełnym zieleni. Można do niego dojechać metrem lub autobusem. Cały kompleks obejmuje aż 55 hektarów. Przez park La Villette przepływa rzeczka, dzięki czemu jest możliwy rejs promem, podczas którego widzimy uroki tego miejsca. Centrum stanowi Muzeum Miasta Nauki i Przemysłu – Cite des Sciences et de L’Industrie. Wokół niego rozmieszczone są kolejne atrakcje kulturalno – rozrywkowe.

Parc de la Villette
Parc de la Villette

Parc de la Villette – atrakcje

W parku zaprojektowano dziesięć ogrodów tematycznych, które są rajem dla najmłodszych. Właśnie w nich najmłodsi mogą znaleźć wiele ciekawych miejsc do zabawy. Można wybierać spośród: Ogrodu Luster, Ogrodu Wydm, Ogrodu Bambusów, Ogrodu Wysp, Ogrodu Cieni, Ogrodu Smoka, Ogrodu Akrobacji oraz Ogrodu Strachów Dziecięcych. Każdy z nich jest stworzony z wyobraźnią oraz cechuje się nowoczesnym stylem.

Ponadczasowym obiektem jest ogromna, aż 36-metrowa kula o nazwie Geode. Całość obiektu zbudowana została z małych, stalowych trójkącików, odbijających się w blasku słońca. Obiekt ten jest nowoczesnym kinem, które dzięki efektom specjalnym sprawia, że podczas oglądania seansu, mamy złudzenie, iż jesteśmy wewnątrz filmu. Koszt jednego seansu to 10,50 euro. Dla dzieci bilet dostaniemy ze zniżką, za 9 euro.

La Geode
La Geode

Kolejnym interesującym miejscem jest położony obok Geode – Symulator. Jest to rodzaj kabiny, która mieści w środku 60 osób, a podczas oglądania, akcja jest zsynchronizowana z ruchami obiektu. Większość z nas symulatory kojarzy raczej z kabinami, służącymi do symulacji lotów kosmicznych. Ciekawostką jest to, że Symulator w La Villette był pierwszym Symulatorem w Europie. Pamiętajmy, że nie jest to dobry sposób rozrywki dla kobiet w ciąży oraz małych dzieci (poniżej 3 roku życia). Seanse odbywają się co godzinę.

Parc de la Villette jest nowoczesnym Parkiem, który ukazuje kreatywność ludzką, wykorzystanie nowych technologii oraz urzeczywistnienie wspaniałych pomysłów. W tym samym zamyśle w 1986 roku wybudowano Muzeum – Miasto Nauki i Przemysłu – Cite des Sciences et de L’Industrie. Ogromny, przeszklony budynek o 40 metrowej wysokości i 3 hektarach powierzchni. Muzeum Miasta Nauki i Przemysłu ukazuje zdolności ludzkie poprzez różnego rodzaju wystawy, w tym najnowsze zdobycze nauki i techniki oraz nowe osiągnięcia. Znajduję się tam, także miejsce specjalne dla dzieci – Cite des enfants – Miasteczko Dzieci, w którym mają one pełne pole do popisu. Dla dorosłych przygotowano, między innymi: teatr IMAX, planetarium, czy zwiedzanie łodzi podwodnej.

Cité des Sciences et de l'Industrie
Cité des Sciences et de l’Industrie

Dla osób zainteresowanych muzyką przygotowano Musee de la Musique – Muzeum Muzyki. Można tu podziwiać zbiory instrumentów (prawie 4,5 tysiąca), w tym takich sław jak Chopin, czy Stradivariusa. W Parku znajduje się także miejsce zwane Salą Zenith – Zenith de Paris, w której odbywają się koncerty znanych piosenkarzy.

Parc de la Villette został stworzony do zabawy, rozwoju, nauki oraz zdobywania nowych doświadczeń i zdobywania świata. Miejsce posiadające wszystko w jednym. Mądrość oraz kreatywność człowieka, ukazana właśnie w tym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ