Mityczne miasto Ateny

1
367

Historia mitologii greckiej o bogach i herosach, zamknięta w starożytnym mieście greckim, w Atenach. Specjalne miejsce na wakacje dla miłośników mitologii greckiej, którzy pragną udać się tam, gdzie miały one swoje tło. Nagromadzenie starożytnych pozostałości, zabytków a przede wszystkim historii jest naprawdę duża. Ateny to miasto, które nie poddało się nurtowi wielkomiejskich aglomeracji i pozostało po prostu wielką wioską. Wystarczy spędzić kilka dni w stolicy Grecji, by się przekonać o jej niewątpliwym uroku. Ateny to zdecydowanie najbardziej znane greckie miasto.

Ateny – co warto zobaczyć?

Rozpocznijmy poszukiwania historii od wzgórza Akropol, gdzie znajdują się liczne świątynie takie jak Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Zostały zbudowane z inicjatywy Peryklesa, który pracę nad świątyniami powierzył Iktinosowi oraz innym znanym architektom oraz rzeźbiarzom.

Partenon była to świątynia postawiona na cześć bogini Ateny, która była patronką miasta. Wszelkie rzeźby znajdujące wewnątrz, choć nie wszystkie przetrwały, wykonał Fidiasz. Najbardziej spektakularnym wyrobem ludzkich rąk był dwunastometrowy posąg Ateny. Jak mówi historia był on wykonany z kości słoniowej i ze złota. Posąg niestety nie przetrwał do dziś, jednakże ciekawostką jest, że możemy zobaczyć jego wizerunek na starożytnych monetach. W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach możemy obejrzeć kopię posągu Ateny na marmurowej tablicy, która została wykonana w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Partenon
Partenon

Erechtejon
Erechtejon
Kolejną świątynią, która stoi na wzgórzu Akropol jest świątynia Erechtejon. Ta świątynia została postawiona na cześć Posejdona i Ateny. Mity mówią, że na początku nie wiedziano dla którego z Bogów będzie poświęcona świątynia, dlatego lud sam miał o tym zadecydować. Aby wspomóc wybór Bogowie dali coś od siebie. Posejdon rzucił swym trójzębem w skałę i wypłynęła woda, dlatego obecnie stoi tam studnia. Atena natomiast podarowała oliwkę. Spór było ciężko rozwiązać, dlatego też nazwa świątyni nie nosi imienia żadnego z Bogów, lecz wydarzenie to zostało w historii Aten.

Idąc dalej śladami historii napotykamy następną świątynię, jest nią Apteros – świątynia Ateny Nike, co oznacza Ateny Zwycięskiej. W świątyni znajdował się piękny posąg Ateny Nike z owocem granatu i hełmem w rękach. Natomiast przy samych schodach posąg bogini Hekate Epipyrgida, czyli strażniczki tego miejsca.

Bardzo ciekawym zabytkiem jest Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Budowla została ukończona przez Cesarza rzymskiego Hadriana. Miała aż 104 kolumny, jednakże obecnie ocalało tylko 15 z nich. Była to największa ze Świątyń, kolumny były wykonane z marmuru, a wewnątrz świątyni stały dwa posągi. Jednym z nich był oczywiście posąg Boga Zeusa, a drugi Cesarza. Po budowli zostały jedynie ruiny, które są obecnie obiektem archeologicznym.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego
Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Warto tez wspomnieć o budowli zwanej Odeon Heroda Attyka, nazwa pochodzi od Heroda Attyka, który chcąc uczcić śmierć swej ukochanej żony postawił Odeon. Współcześnie mówiąc był to teatr, tylko, że w rzymskim stylu. Dawniej odbywały się tam konkursy muzyczne oraz przedstawienia. Tradycja zachowała się do dnia dzisiejszego, wciąż odbywają się tu koncerty, spektakle oraz Festiwale Ateńskie. Zjeżdżają się artyści z całego świata, na scenie historycznego Odeonu występował m.in.: Luciano Pavarotti i Maria Callas.

Odeon Heroda Attyka
Odeon Heroda Attyka

Plac Sindagma
Warta wojskowa –
Plac Sindagma
Będąc w Atenach należałoby odwiedzić Plac Konstytucji zwany Placem Sindagma, który jest bardzo ważnym miejscem dla Greków. Plac został tak nazwany ze względu na uchwalenie konstytucji. Warto pamiętać, że z inicjatywą uchwalenia konstytucji wyszła cała ludność. Przy samym placu stoi Gmach Parlamentu, a tuż obok jest Grób Nieznanego Żołnierza.

Na koniec wspaniałej wycieczki po zabytkach starożytności, należałoby odwiedzić Muzeum Akropolu. Ateny ze swoją bogatą i długą historią, są idealnym miejscem dla archeologów, którzy wciąż znajdują cenne oraz starożytne przedmioty i pamiątki z przeszłości. Warto znaleźć trochę czasu, aby przyjrzeć się i zapoznać z eksponatami w Muzeum Akropolu.

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli chodzi o Ateny, a dokładnie o Akropol to nie polecam ani rodzinom z dziećmi w wózku, ani osobom niepełnosprawnym. Sam wjazd jest mocno pod górę, po dość śliskich, popękanych płytach. Dalej, za kasami jest winda – platforma dla osób na wózkach, jednak na samej górze, płaskiej powierzchni, nie ma zbyt wiele. Reszta Akropolu wymaga sandałów z grubszą podeszwą, bo jest piach, żwir i głazy oraz spore nierówności. Do tego niemiłosierny upał latem, więc chyba lepiej odpuścić to historyczne miejsce. Lub podziwiać je z dołu, z bezpiecznego miejsca. Ale jak, kto woli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ