Poczdam – Miasto Pałaców i Parków

0
388

Poczdam jest to miasto znajdujące się w Niemczech, które swój urok zawdzięcza dobrze zachowanym pałacom, parkom oraz tarasowym ogrodom.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych królewskich budowli w Poczdamie jest Pałac Sanssouci, który został wzniesiony w 1744 roku dla króla Fryderyka Wielkiego i pełnił on funkcję letniej rezydencji. W późniejszym czasie wybudowano kolejne obiekty: Neues Palais – Nowy Pałac, Neue Kammern – Nowe Komnaty, Bildergalerie – Galeria Malarstwa, parki oraz starówkę z kościołem św. Mikołaja. Fryderyk Wilhelm IV kontynuował rozbudowę, stawiając kolejne budowle, w tym także Friedenskirche – Kościół Pokoju.

Poczdam – kompleks pałacowo – parkowy

Podróż po całym poczdamskim kompleksie pałacowo – parkowym warto rozpocząć od Pałacu Sanssouci. To niesamowita budowla z piękną kopułą w środkowej części, na której wisi motto: sans souci, czyli bez trosk. Pałac wzniesiony na samym szczycie wzgórza, do którego prowadzą schody. Od samego szczytu w dół, utworzone zostały wspaniałe tarasowe ogrody. Na samym dole, tuż przed schodami wejściowymi, na placu stoi ogromna fontanna. Wnętrze Pałacu robi wrażenie, szczególnie Sala Marmurowa ozdobiona marmurem i pięknymi kolumnami. Niesamowicie wygląda też Sala Koncertowa ozdobiona wyzłoconymi ornamentami. Ściany zostały udekorowane malowidłami Antoine’a Persene i olbrzymimi lustrami, które nadają szczególny urok temu miejscu.

Pałac Sanssouci
Pałac Sanssouci

Kolejnym Pałacem nieco mniejszym od Pałacu Sanssouci jest Neues Palais – Nowy Pałac. Budowla została wzniesiona w latach 1763-1769 w stylu rokoko. Budynek z kopułą jest o rdzawo-pomarańczowym kolorze. Na dachu zostały umieszczone piękne rzeźby. Wewnątrz znajduje się ogromna Sala Balowa, która tak jak w poprzednim Pałacu była ozdobiona marmurem (rzeźby). Obecnie część tego pięknego pałacu stanowi Uniwersytet, drugą część można zwiedzać, w tym także Teatr Pałacowy – Schlosstheater, Galerię malarstwa oraz Salę Grotową zwaną Salą Muszlową.

Neues Palais
Neues Palais

Chinesisches Teehaus
Chinesisches Teehaus
Budowlą wartą uwagi jest także Chinesisches Teehaus. Dawniej była to Chińska Herbaciarnia. Zdradzają to pozłacane rzeźby na dachu i pomiędzy oknami, przedstawiające Chińczyków. Obecnie jest to Pawilon z wystawą porcelany z Miśni, Chin oraz Japonii.

Do miasta Poczdam zjeżdża się mnóstwo turystów, aby móc obejrzeć Pałace, parki oraz inne atrakcje. Przed przyjazdem warto zarezerwować telefonicznie nocleg. Wybór noclegowni jest szeroki. Jest tu wiele hoteli i pensjonatów. Można znaleźć także miejsce do spania w kwaterach prywatnych i domkach letniskowych. Znajdują się one raczej na peryferiach miasta, ale są o wiele tańsze od hoteli.

Oprócz zwiedzania pałaców można także skorzystać z 1,5 godzinnego rejsu statkiem z widokiem na Babelsberg, Flatowturn, park Neuen Garten i na piękne rezydencje. Bardziej aktywni mogą wypożyczyć kajaki lub rowery. Na chwilę wypoczynku warto zajrzeć do restauracji Am Pfingstberg z pięknym tarasem oraz widokiem na parki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ