Saint-Germain-des-Pres – Opactwo i historyczna dzielnica Paryża

1
339

 

St-Germain-des-Pres jest to dzielnica Paryża, mieszcząca się na zachód od bd St-Michel. Jest jedną z najstarszych dzielnic tego brzegu Paryża. Dzielnica z czasem rozwinęła się. Był to rejon zamieszkiwany przez artystów, pisarzy takich jak Ernest Hemingway oraz malarzy, po których zostały pamiątki.

Opactwo

Opactwo Saint-Germain-des-Pres
Kościół Saint-Germain-des-Pres
Bardzo ważnym i wartym zwiedzenia miejscem jest Eglise St-Germain-des-Pres, co oznacza Kościół benedyktyński założony w VI w. przez św. bpa Germaina z Łąk. Jest to najstarsza świątynia w Paryżu. Najbardziej interesujący jest fakt, że opatem Kościoła był Król Jan Kazimierz Waza, którego grobowiec oraz jego pochowane serce znajdują się w tym Kościele, a dokładnie w kaplicy św. Franciszka Ksawerego(w lewej nawie).

Oprócz kościoła w St-Germain-des-Pres znajduje się także Muzeum- Musee Eugene Delacroix. Muzeum znajduje się w miejscu zamieszkania artysty i malarza Eugene Delacroix. Mieszczą się tu jego płótna, rysunki, sztalugi, notatki, szkice oraz rzeczy osobiste, wśród których są także pamiątki z podróży z Maroka.

Warto wspomnieć także o znanej oraz jednej z głównych ulic Paryża, czyli Boulevard St-Germain. Boulevard St-Germain jest ulubionym miejscem intelektualistów oraz filozofów. Miejsce to jest

Boulevard St-Germain
Boulevard St-Germain
znane i utożsamiane z takimi osobami jak: Jean-Paul Sartre oraz jego uczniami Simonem de Beauvoir oraz Albertem Camusem.

Oprócz filozofów, z tą miejscówką związana jest także piosenkarka Juliette Greco, która nagrała piosenkę „Il n’y a plus d’apres a St-Germain-des-Pres”. Nie zapominajmy, że często bywał tu również pisarz Ernest Hemingway. Jest to dzielnica, którą w szczególności upodobali sobie znani artyści i malarze. Ciekawostką też jest to, że tuż po wojnie, właśnie w Saint-Germain-des-Pres najlepiej rozwijał się jazz.

Saint-Germain-des-Pres – słynne, modne kawiarnie

Po męczącym dniu warto się zrelaksować w pobliskich kawiarenkach, które funkcjonują od wielu lat. Najbardziej znanymi są Les Deux Magots oraz Cafe de Flore, w których często przesiadywali w przeszłości znani filozofowie i intelektualiści.

Les Deux Magots w Saint-Germain-des-Pres
Les Deux Magots w Saint-Germain-des-Pres

Na Boulveard St-Germain wciąż istnieje najstarsza kawiarenka z 1686 roku o nazwie Le Procope. Le Procope jest najstarszą istniejącą kawiarnią w Paryżu, utrzymującą swój nieco arystokratyczny styl i urok. Częstymi gośćmi tego lokalu byli Rousseau, Mozart oraz Chopin.
Le Procope
Le Procope

Na zakończenie miłego dnia nie zapomnijmy o spacerze brzegiem Sekwany, gdzie znajduje się najstarsze paryskie nadbrzeże – Quai des Grands Augustins, a wzdłuż Sekwany bukiniści rozpościerają swe stoiska z książkami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ