Sal – Wyspa Zielonego Przylądka

3
754

Sal – jedna z Wysp Zielonego Przylądka jest idealnym miejscem na odpoczynek. Masowa turystyka jeszcze tu nie dotarła, można więc delektować się miejscową przyrodą i słońcem grzejącym przez prawie cały rok. Sal należy do Republiki Zielonego Przylądka i wchodzi w skład Wysp Zawietrznych. Została odkryta już w 1460 roku, ale wówczas nadano jej nazwę Llana, dopiero odkrycie soli, zmieniło jej miano na Sal (sól). Wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim, 600 kilometrów od Senegalu i była pod panowaniem Portugalii. Przez to językiem urzędowym jest tu portugalski. Mieszkańcy wyspy to w większości Kreole – potomkowie portugalskich kolonizatorów oraz emigranci z Senegalu. Sal jest uznawana za najbardziej rozwiniętą pod względem turystyki, ale daleko jej jeszcze do europejskich ośrodków. Na wyspie znajduje się 6 miejscowości, gdzie Espargos jest głównym miastem, natomiast Santa Maria to enklawa turystów. Sal kusi białymi plażami, turkusową wodą i beztroskim wypoczynkiem. Nie ma tu zgiełku wielkich miast, zabytków, ani wciąż jeszcze mocno skomercjalizowanej turystyki. Jest to idealne miejsce na wakacje dla tych, którzy szukają spokoju i relaksu. Sal jest również uważana za jedno z miejsc w którym panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Sama wyspa, co ciekawe nie jest zielona. Krajobraz raczej przypomina pustynne tereny, gdzie roślinności jest raczej niewiele.

Sal
Sal

Pogoda na Sal

Sal to wyspa wulkaniczna, płaska, z niewielką ilością opadów i ciągłym wiatrem. Wszystkie wyspy archipelagu Republiki Zielonego Przylądka można odwiedzać przez cały rok, gdyż panują tu przyjazne temperatury. Jednak najlepiej lecieć tam od października do maja. Wówczas temperatura wody w oceanie i otaczającego powietrza będzie idealna dla odwiedzających.

Praia da Santa Maria
Praia da Santa Maria

Baza turystyczna Sal

Na razie turystyka tu dopiero raczkuje. Powstały już resorty i hotele dla zagranicznych turystów, jednak większej komercjalizacji jeszcze nie widać.

 Espargos
Espargos
Największą miejscowością na wyspie jest Espargos, której nazwa pochodzi od szparagów, których żółte kwiaty porastają tutejsze okolice. To właśnie tu z polecenia Benito Mussoliniego wybudowano międzynarodowe lotnisko. Espargos leży w samym centrum wyspy, więc nie ma tu dostępu do plaży. W poszukiwaniu białych piasków trzeba się udać do turystycznej miejscówki – Santa Maria. Tu znajduje się większość obiektów hotelowych, liczne sklepiki, knajpy oraz tu toczy się życie nocne. W Santa Maria znajduje się piękna, długa na 8 kilometrów plaża – Praia de Santa Maria. Można tu bez końca spacerować lub łowić ryby. Amatorzy nurkowania będą mogli popodziwiać podwodny świat, a zainteresowani życiem zwykłych ludzi, z pewnością zainteresują miejscowi rybacy urzędujący po połowach na miejscowym pomoście. To właśnie w Santa Maria ma siedzibę wiele szkółek wszelkich sportów wodnych, a szczególnie wind- i kitesurfingu. Inną opcją spędzania czasu na Sal jest trekking lub wypożyczenie samochodu terenowego, by pojeździć po pustynnym terenie. Powstały tu także boiska do gry, mini golf, korty tenisowe oraz baseny. Warto zaopatrzyć się w tutejsze rękodzieło, które będzie oryginalną pamiątką z podróży. Z Wysp Zielonego Przylądka pochodzi Cesaria Evora – słynna śpiewaczka, dobrym zakupem będzie więc jej muzyka na płytach. A jeśli chodzi o lokalne przysmaki to trzeba spróbować ich popisowego dania czyli catchupy – zrobionej na bazie fasoli, kukurydzy i innych dodatków.
Santa Maria
Santa Maria

Co warto zobaczyć na Sal?

Jedną z atrakcji dla turystów jest salina w kraterze wygasłego wulkanu, w miejscowości Pedra de Lume. Można tu kupić sól, a także zażyć kąpieli solankowej, czy zrelaksować się w solnym SPA. Obejrzeć możemy na miejscu również pozostałości po kolejce, którą transportowano sól do zatoki, by ją załadować na statek. Zapotrzebowanie (głównie Portugalii) na ten minerał spadło, więc salina jest teraz bardziej atrakcją turystyczną.

salina w Pedra de Lume
salina w Pedra de Lume

Warto udać się także do naturalnie utworzonego słonego jeziora Buracona. Inną miejscową atrakcją są tereny Terra Boa, znane z występowania zjawiska fatamorgany. Można udać się także na inne wyspy – szczególnie polecaną jest Fogo, na której znajduje się aktywny wulkan o tej samej nazwie. Jeśli chodzi o karnawał to trzeba dotrzeć do wyspy Sao Vicente, aby popodziwiać prawdziwie zieloną roślinność to musimy znaleźć się na wyspie Santo Antao.
Buracona
Buracona

Ceny, szczepienia i inne praktyczne informacje

Ze względu na niezbyt korzystny klimat i uwarunkowania środowiskowe na Sal nie zbyt wielu upraw, praktycznie każdy towar jest tu importowany, co wpływa na ceny, które niskie nie są. Przykładowo litr paliwa to 2 euro, kawa czy butelka wody w sklepie kosztuje około 1 euro. Nie ma tu obowiązku szczepienia się przeciwko chorobom tropikalnym, co bywa niekiedy problematyczne w podróżach na kontynent afrykański. Wizę otrzymujemy po przylocie, na lotnisku. Nie występują tu żadne konflikty jeśli chodzi o miejscowych, raczej są oni pokojowo nastawieni do siebie i do przyjezdnych. Coś jest w ich ulubionym powiedzonku – no stress. Jeśli szukamy autentycznego miejsca, bez wszechogarniającego kiczu i tandety, by naładować wewnętrzne akumulatory leżąc na plaży, to wyspa Sal będzie strzałem w dziesiątkę.

3 KOMENTARZE

  1. Wyspa pięknie wygląda, ale ciekawe, czy są tam rekiny… słyszałam, że tylko na jakichś wybranych obszarach, tylko nie wiem, czy rekiny o tym słyszały 😛

  2. Wychodzi na to, że na Sal atrakcje są raczej tylko przyrodnicze. Polecieć, wypocząć, złapać słonka i wrócić. Patrząc obecnie za okno – całkiem kusząca perspektywa 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ