Trójkąt Dalego

1
487

Trójkątem Dalego nazwano miejsca w których znajdują się muzea oraz rezydencje znanego, katalońskiego artysty Salvadora Dalego. Jak sama nazwa wskazuje są to trzy miejsca: wioska Pubol, Figueres oraz port Lligat w pobliżu Cadaques. Każde z tych miejsc kryje w sobie historię życia Dalego i ukazuje jego szczerą miłość do ukochanej Gali. Znaczenie poszczególnych miejsc dla samego artysty, spróbujemy zobrazować rozpoczynając od historii jego miłości, którą była Gala.

Gala – największa miłość Dalego

Galina Iwanowska Diakonowa poznając Dalego była już mężatką. Przyjechała z mężem do Port Lligat, aby poznać znanego, katalońskiego malarza Dalego. Salvador Dali twierdził, że to „była miłość od pierwszego wejrzenia”. Podczas wakacji Dali namalował portret męża Gali- Paula. Po jakimś czasie Dali przyjechał do Paryża, gdzie mieszkali małżonkowie, aby oddać obraz. Warto wspomnieć, że spotkał tam swego znajomego, którym był sam Pablo Picasso. Salvador przyjeżdżając kolejny raz do stolicy Francji, tym razem na wystawę swoich obrazów, bez namysłu porwał Galę, która wkrótce potem została jego żoną.

Trójkąt Dalego: Pubol, Figueres, Port Lligat

Jednym z miejsc Trójkąta Dalego była wioska Pubol leżąca niedaleko Girony. Jest to mała wioska, w której stały ruiny zamku z 1017 roku, zbudowanego w stylu gotycko-renesansowym. Dali, znany malarz z duszą artysty, pragnął podarować swej ukochanej niezwykły prezent, którym był owy zamek. Salvador odwiedzał ją na „specjalne” zaproszenie Gali. Dali pochował swoją ukochaną w grobowcu na zamku. Ciekawostką jest to, że były w nim dwa grobowce. Ten drugi był przeznaczony dla artysty. Dali wierzył, że poczuje swój koniec, położy się obok Gali i znów będą razem. Salvador mieszkał w zamku, aż do pożaru. Po pożarze przeniósł się do swojej rezydencji Torre Galatea w miejscowości Figueres, gdzie umarł.
Obecnie Zamek Gali jest to muzeum – Casa-Museu Castell Gala Dali. Został udostępniony do zwiedzania po śmierci artysty. Można tam zobaczyć obrazy Dalego, które były podarunkami dla Gali oraz jej stroje. Zamek posiada liczne ozdoby, w postaci litery „G”, ale także piękne ogrody z słoniowymi rzeźbami oraz basen.

Casa-Museu Castell Gala Dali
Ogród w Casa-Museu Castell Gala Dali

Figueres

Kolejnym historycznym zabytkiem ukazującym uzdolnienia artystyczne Dalego jest Teatre-Museu Dali. Niegdyś stał w tym miejscu teatr. Dali odbudował budynek, zaprojektował wewnątrz mnóstwo pomieszczeń ozdobionych kryształami, rysunkami oraz rzeźbami. Nazwał muzeum „gigantycznym obiektem surrealistycznym”.

Teatre-Museu Dali
Teatre-Museu Dali

W jednej z sal (ta z kopułą) Salvador postawił malowidło wykonane techniką iluzjonistyczną na której widnieje portret Gali. Dzieło oglądane poprzez odwrócony teleskop uwidacznia portret prezydenta Stanów Zjednoczonych – Lincolna. Zachowała się także kolekcja innych artystów – malarzy, które posiadał Dali. Obrazy jego znajomego Picassa, El Greca oraz Duchampa. Bardzo ciekawą atrakcją, a zarówno dziełem artysty jest samochód, wewnątrz, którego pada deszcz, a nad karoserią unosi się perska królowa. Dzieło nosi nazwę Deszczowy cadillac. W muzeum (osobne miejsce) jest specjalna sala dla kobiet – a niej Wystawa Klejnotów nosząca nazwę Dali-Joies. Znajdują się tam dzieła stworzone ze szmaragdów, szafirów, pereł, złota oraz brylantów. Najbardziej znane to Oko czasu i Słoń w przestrzeni. Niedaleko Teatre-Museu Dali jest Muzeum Zabawek- Museu de Jogutes, gdzie dzieci mogą odkryć i „nacieszyć oczy” mnóstwem zabawek wykonanych na przestrzeni lat, w Katalonii.

Port Lligat

Ostatnim miejscem tworzącym całość Trójkąta Dalego jest zatoka Port Lligat, gdzie znajduje się Casa-Museu Salvator Dali.

Casa-Museu Salvator Dali
Casa-Museu Salvator Dali
Turyści mają szanse zobaczyć kolejne dzieła pomysłowego i niezwykle oryginalnego artysty Dalego. Najbardziej popularne jest ogromne jajo znajdujące się na samym dachu Casa-Museu Salvator Dali. Przed samym wejściem do środka Muzeum warto zwrócić uwagę na ogromną rybę stojącą przed samym domem artysty.

Warto zwiedzić wszystkie te miejsca, aby móc stworzyć w ten sposób obraz Dalego, poznać jego artystyczną duszę, którą odzwierciedlają stworzone przez niego dzieła.

1 KOMENTARZ

  1. Z tego co pamiętam, to w Muzeum Dalego w Figueres, w tym czarnym cadillacu, to nie tylko od środka deszcz pada, ale dodatkowo rosną jakieś rośliny i są usadzone manekiny? Fajny jest też pokój, w którym obrazy, kominek i kanapa składają się na twarz Mae West (hollywoodzkiej aktorki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ