Tyrol – Narty i snowboard w austriackich Alpach

2
761

Tyrol rozciąga się na obszarze od St.Anton am Arlberg po Kitzbühel, Alpy Zillertalskie, aż po Tyrol Wschodni wraz z pięcioma lodowcami. Ten austriacki region jest bardzo popularny wśród polskich narciarzy i snowboardzistów. To serce Alp zachwyca, nie tylko pięknymi krajobrazami gór i lodowców, ale również świetnie przygotowaną bazą narciarską. Okolice Tyrolu to doskonałe miejsce na udany wypoczynek zimowy. Polecany zarówno dla zaawansowanych miłośników nart, jak i rodzin z dziećmi, które rozpoczynają swoją przygodę z tym zimowym sportem. Stolicą regionu jest Innsbruck, który nie tylko stanowi jego centrum, ale jest również ośrodkiem kulturalno – zabytkowym. Kiedy po szaleństwie na stokach, zapragniemy odmiany. Tyrol to miejsce chętnie odwiedzane zarówno zimą, ale również latem. Atrakcji i różnych form wypoczynku tu nie brakuje.

Tyrol
Tyrol

Warunki narciarskie w Tyrolu

Tyrol to istny raj dla miłośników wszelakich zimowych sportów. Na narciarzy czeka tu aż 4000 km tras i nartostrad, specjalnie dla nich przygotowanych, do tego 1200 nowoczesnych wyciągów i 80 ośrodków narciarskich. Na pięciu lodowcach, którymi szczyci się ten region, sezon narciarski trwa praktycznie przez cały rok. Trasy są urozmaicone i przeznaczone dla różnych stopni umiejętności. Można tu uprawiać również narciarstwo biegowe na blisko 5700 km dróg, a dla amatorów pieszych wycieczek przygotowano 3300 km szlaków, które można zwiedzić także zimą. Tyrol jest szczególnie lubiany wśród miłośników snowboardu, to dla nich właśnie stworzono tu prawie w każdej stacji narciarskiej snowparki. Zawsze można pozjeżdżać torami saneczkowymi i spędzić rodzinnie czas. Dla narciarzy lubiących wieczorne rozrywki, przygotowano oświetlone trasy, a dla żądnych większych wrażeń szlaki freeride.

Tyrol
Tyrol

Ceny skipassów

Ceny skipassów są zależne od terminu, długości naszego pobytu oraz obszaru na jakim będą obowiązywać. Dzienny skipass to koszt około 30 – 50 euro. Sześciodniowy karnet to cena wzrasta do średnio około 200 euro. Dobrą opcją jest możliwość wykupienia skipassu 4/6 lub 5/7, kiedy nie chcemy codziennie korzystać ze stoków. Zniżki mają dzieci, osoby starsze oraz instruktorzy narciarstwa. Jeśli szukamy oszczędności warto celować w nieco mniej popularne ośrodki lub szukać noclegów ze specjalną ofertą na skipassy. Poza szczytem sezonu (Sylwester, ferie i Wielkanoc) także jest nieco taniej.

Tyrol – ośrodki zimowe

Najpopularniejszymi ośrodkami zimowymi na terenach Tyrolu są: Seefeld z nowoczesnymi wyciągami i trasami do narciarstwa biegowego, a także St. Anton am Arlberg położony ponad 2800 m n.p.m z urozmaiconymi terenami oraz Kitzbühel z łagodnymi szczytami i dobrymi warunkami narciarskimi. Miejscem uznawanym za najbardziej przyjazne jest lodowiec Stubai. Można tu nie tylko przez cały rok zjeżdżać ze stoków, ale także rozpocząć swoją przygodę z nartami. Podobnie jak na lodowcu Sölden – na początkujących czeka tu niemal 70 km łatwych tras oraz liczne szkółki narciarskie. Z kolei na najwyżej położonym w Austrii – lodowcu Pitztal, można napić się kawy w bardzo wysoko umiejscowionej kawiarni. Poprzez swoje położenie panują tu naprawdę dobre warunki do śnieżnego szusowania, a sezon naturalnie jest dłuższy.

lodowiec Sölden
lodowiec Sölden

Baza hotelowa

Baza noclegowa jest mocno rozwinięta, przez co turyści mają szeroki wachlarz wyboru. Od kwater prywatnych, poprzez pensjonaty (gasthofy), mieszkania i apartamenty oraz luksusowe pokoje w 5-gwiazdkowych hotelach, po schroniska młodzieżowe. Wysoki standard przyciąga tu także gości z zasobniejszym portfelem. Dla amatorów nowych wrażeń jest także możliwość nocowania w igloo, na śniegowym łożu. Oczywiście w specjalnym, ocieplanym śpiworze. Taka przyjemność to koszt około 100 euro za noc.

Kitzbühel
Kitzbühel

Apres-ski

Tyrol słynie z bogatej oferty apres-ski. Po szaleństwach na stoku, można się udać do jednej z wielu knajp serwujących lokalne przysmaki. Warto spróbować tyrolskiej zapiekanki z ziemniaków i kiełbasy, czy knedli z boczkiem albo serem, podawanych w np. w zupie. Liczne bary oraz dyskoteki zapraszają do zabawy do białego rana. A ośrodki wellness pomogą się zrelaksować zabiegami SPA. Dla chętnych położone w pobliżu miasta Innsbruck czy Salzburg, kuszą swoimi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą.

2 KOMENTARZE

  1. Stubai wygrywa jeśli chodzi o ośrodek rodzinny, termy w cenie, dzieci do 10 lat gratis, tory saneczkowe, nic tylko dzieciaki ze sobą zabierać. My w tym roku po raz enty uderzamy do Austrii, kto był – tego nie trzeba przekonywać!

  2. Tyrol to znakomite miejsce by poszaleć na nartach. Mamy tu szkółki narciarskie i oczywiście super stoki dobrze przygotowane, śniegu nie brakuje, a jeździć można codziennie od 8,30 do 16.30. Są tu stoki o różnym stopniu trudności, knajpy i duże parkingi na dole. Jest wszystko żeby miło spędzić czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ