Val di Fiemme – Dolina Płomieni

2
437

W poszukiwaniu znakomitych tras narciarski warto wybrać dobrze przygotowany region jakim jest na pewno Val di Fiemme. Umiejscowiony tuż na przedsionku Dolomitów, zachęca narciarską infrastrukturą i górskimi krajobrazami. Val di Fiemme zwana Doliną Płomieni, położona jest w północnej części Włoch i rozciąga się na długości 35 kilometrów, między Val di Fassa a Doliną Cembra. Region tętni życiem, organizowane są tu różne imprezy sportowe i kulturalne. Sezon w Val di Fiemme trwa, podobnie jak w pobliskich rejonach, od grudnia do kwietnia. Na turystów czeka prawie 150 km dróg i nartostrad, obsługiwanych przez blisko 50 wyciągów, snowparki, lodowiska, tory saneczkowe i kryte baseny. To właśnie Val di Fiemme narodziła się idea narciarstwa biegowego w Alpach. Co roku odbywają się tu zawody – Marcialonga, a i osoby niepełnosprawne mogą tu spróbować swoich sił w śnieżnym szaleństwie (Alpe Lusia).

Marcialonga
Marcialonga

Ośrodki narciarskie w Val di Fiemme

Na terenie doliny jest umiejscowionych pięć ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavaze, Passo Role i ten największy czyli, Ski Center Latemar. Ten ostatni kusi doskonałą bazą narciarską z wyciągami, snowparkami i trasami o różnej skali trudności. Odnajdą się tu i rodzice z dziećmi i miłośnicy wrażeń np. na czarnych szlakach (Pista Agnello, Pista Olimpia). Dla najmłodszych w Alpe Cermis przygotowano trasy wystarczająco szerokie i niezbyt strome, na których można spotkać postacie z bajek, co stanowi dodatkową atrakcję (Cermislandia).

Val di Fiemme
Val di Fiemme

Trasy narciarskie

Łączna długość tras dla narciarzy i snowboardzistów w Val di Fiemme to prawie 150 km. Z czego połowę stanowią drogi o średnim stopniu trudności, czyli przeciętny narciarz jest w stanie swobodnie po nich szusować. Przygotowano też trasy łatwe, w sam raz dla dzieci lub osób początkujących. Dla narciarzy zaawansowanych są także czarne szlaki. Prawie 100 kilometrów tras jest sztucznie naśnieżanych, przez co nie ma obaw o brak śniegu. Wszystko to obsługuje prawie 50 wyciągów, krzesełkowych, orczykowych i gondolowych. W ostatnich latach poczyniono inwestycje w infrastrukturę wyciągową i obecnie można szusować na nartach na wysokości i 1000 i 2800 m. n.p.m. To waśnie w Val di Fiemme organizowane są zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich (Predazzo) i tu znajdziemy sławną, 70-cio kilometrową trasę do biegów narciarskich – Marcialongę. Także osoby niepełnosprawne w ośrodku narciarskim Alpe Lusia mogą skorzystać ze sportów zimowych, bo przygotowano dla nich specjalne udogodnienia (podjazd pod krzesełka i indywidualni instruktorzy). W Val di Fiemme znajdziemy również oświetlone trasy, przygotowane do jazdy po zmroku. Snowbordziści znajdą coś dla siebie, to dla nich stworzono snowparki oraz halfpipy, a do tego stok wyłącznie do ich użytkowania (Fraine).

Val di Fiemme
Val di Fiemme

Miejscowości Val di Fiemme oraz atrakcje i apres-ski

Palazzo della Comunita
Palazzo della Comunita
Jedną z popularniejszych miejscowości tego regionu jest Cavalese. To tu usytuowana jest siedziba władz regionu. Można zwiedzić Palazzo della Comunita, wraz z galerią i muzeum. Po nartach można udać się na miejscowe lodowisko lub kryty basen, albo dać się porwać nocnemu życiu, w jednym z lokali.

Predazzo kojarzy większość naszych Rodaków, jeszcze za czasów Adama Małysza biorącego udział w Pucharze Świata skoków narciarskich.

Predazzo
Predazzo
Jest to prestiżowa miejscówka, pełna hoteli z urozmaiconym zapleczem kulinarnym. Można tu zwiedzić np. muzeum Civico, w którym wystawione są różne minerały i skamieniałości. Predazzo ma bezpośrednie połączenie (wyciąg gondolowy) z ośrodkiem narciarskim Ski Center Latemar.
Oprócz tych dwóch miejscowości w Val di Fiemme położone są inne popularne miejscowości – Pampeago oraz Bellamonte. Dla tych szukających bardziej spokojnego miejsca, polecane są mniejsze miejscówki – Capriana, Molina di Fiemme czy Tesero.

Ceny skipassów w Val di Fiemme

Jeśli chodzi o skipass obejmujący wszystkich pięć ośrodków narciarskich, to orientacyjnie na 6 dni w szczycie sezonu dla osoby dorosłej to koszt 234 euro. Seniorzy kupią go ze zniżką za 210 euro, dla dzieci będzie to cena 164 euro. Poza sezonem jest nieco taniej i tak dorosły zapłaci 210 euro, senior 185 euro, a dzieci 144 euro.

2 KOMENTARZE

  1. My zakotwiczyliśmy się w Pampeago. Dużo słonka, śniegu i super trasy, na lewo Oberegen, na prawo Predazzo. Tam są stoki dla wszystkich i rożnie zaawansowanych, jest równo i bezpiecznie, nawet na czarnych szlakach. Samo miasteczko Pampeago pełne knajpek, są parki dla dzieci i snowboardzistów.

  2. Wygląda rewelacyjnie. Przestudiowałam mapę Val di Fiemme i chyba już lepsze miejsce do zjeżdżania na nartach trudno znaleźć…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ