Varadero – turystyczny raj z białymi plażami

1
2040

Varadero jest jednym z najpopularniejszych kurortów na Kubie. Miejscowość położona jest na półwyspie Hicacos, który w dużej mierze pokrywają wakacyjne ośrodki z formułą allinclusive. Podobno na cypel wstęp mają tylko turyści i Kubańczycy zatrudnieni w strefie turystycznej. Varadero to doskonałe miejsce na błogi wypoczynek, z rodziną, na który można udać się zimą i równie dobrze latem. Miejscowość kusi turkusowym morzem, szeroką 20 km plażą i szeroką ofertą noclegową. Varadero to typowa miejscówka turystyczna, w której wszystko jest ustawione pod odwiedzających, co często wiąże się z nieco wyższymi cenami. Znajduje się tu także międzynarodowe lotnisko, na które dolecimy bezpośrednio z Europy.

varadero
Varadero

Pogoda Varadero

Na Kubę można podróżować właściwie przez cały rok. Zimą temperatury oscylują wokół 25 stopni, podobnie do temperatury morza. Jedynie ilość godzin słonecznych w ciągu dnia jest trochę krótsza, w porównaniu do letnich miesięcy. Noce jednak mogą być chłodne, przyda się więc wówczas cieplejsza bluza lub sweter. Latem z kolei często zdarzają się ulewne deszcze, które są z reguły krótkotrwałe. Należy pamiętać również o tym, że od września do listopada trwa na Morzu Karaibskim teoretycznie okres huraganowy, jednak Kuby dotyczy to w minimalnym stopniu.

Plaże Varadero

Cała miejscowość to właściwie jeden wielki turystyczny ośrodek z luksusowymi hotelami. Jeśli lubimy tego typu podróżowanie to z noclegiem, nie powinno być problemu. Na plażę zawsze dotrzemy w nie więcej niż 10 minut, gdyż półwysep nie jest zbyt rozległy i jego szerokość nigdzie nie przekracza 0,5 km. Plaże są piaszczyste, jasne, niezwykle atrakcyjne w połączeniu z błękitnym odcieniem morza. Łagodne wejście do wody oraz przeźroczystość akwenu zachęcają do kąpieli małych i dużych.

plaża Varadero
plaża Varadero

Atrakcje turystyczne

Okolica nie oferuje zbyt wiele zabytków do zwiedzana, bo jest to kurort typowo wypoczynkowy. Można tu nurkować (m. in. stary wrak łodzi, kawałek rafy koralowej), grać w golfa (18-sto dołkowe pole) czy wziąć udział w wyprawie wędkarskiej. Dla turystów przygotowano przystanie jachtowe, centra sportów wodnych, przejażdżki zabytkowymi samochodami, delfinarium i lokalne zoo (m .in krokodyle). Jeśli chodzi o zwiedzanie to warto wejść do Miejskiego Muzeum z lokalną florą i fauną, przejść się po parku Parque Josone albo odwiedzić Rezerwat Ekologiczny Varahicacos. Jednak by poznać prawdziwą Kubę, trzeba pojechać do oddalonej o ponad 140 km Hawany. Wieczorem można spędzić czas w nocnych lokalach i dyskotekach, zapraszających gości prawdziwie kubańskimi rytmami.

Park Josone
Park Josone

Zakupy i lokalne przysmaki

Z małej wioski, gdzie pozyskiwano sól w kopalni, Varadero stało się prawdziwym turystycznym molochem z hotelami i mnóstwem restauracji oraz knajp. Warto spróbować lokalnej kuchni, która oferuje świeże ryby, owoce morza z ryżem, batatami i fasolą. Będąc na Kubie trzeba spróbować ich miejscowego alkoholu czyli rumu, np. pod postacią drinku o nazwie canchanchara (rum, cytryna, miód).
Jeśli chodzi o zakupy z podróży, to większość turystów przywozi kubańskie cygara, rum, kawę lub souveniry z podobizną rewolucjonisty Che. Fajną pamiątką będą na pewno płyty z lokalną muzyką, czy drewniane figurki starych aut albo pudełka na cygara.

1 KOMENTARZ

  1. Z artykułu wynika, że z hotelem w Varadero nie będzie problemu. A poza okolicą jakieś inne ciekawe miejsca do zwiedzania, nawet trochę bardziej oddalone?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ