Wakacje zimą – ucieczka przed chłodem i krótkimi dniami

4
606

Kiedy pogoda za oknem dopisuje, większość z nas nie myśli jeszcze o zimowych wyjazdach. Jednak kiedy dni stają się pochmurne i coraz krótsze, a promieni słonecznych zdecydowanie zaczyna brakować, trend ten się zupełnie odwraca. Wówczas o wiele chętniej zaczynamy szukać, jakiegoś miejsca w którym przez cały roku świeci słońce, gdzieś gdzie można podładować wewnętrzne baterie. Nasza polska rzeczywistość i pogoda w okresie zimowym nie nastraja zbyt optymistycznie. Mróz i hałdy śniegu cieszą jedynie tych szczęściarzy, którzy zamierzają święta Bożego Narodzenia albo ferie spędzić w górach. Reszta niestety nie ma odpowiedniego nastroju, by cieszyć się porannym odśnieżaniem samochodu, czy czekaniem w niskich temperaturach na przystanku autobusowym. Z tych właśnie powodów wyjazdy zimowe do ciepłych miejsc na naszej kuli ziemskiej, zyskują z roku na rok na coraz większej popularności.

Wyjazdy zimowe - Wyspy Kanaryjskie
Wyjazdy zimowe – Wyspy Kanaryjskie

W poszukiwaniu słońca

Tegoroczne trendy dotyczące wyjazdów egzotycznych i tych europejskich w zimie, nie uległy zbyt drastycznej przemianie. Cały czas w ofercie biur podróży są wyjazdy do Egiptu, Maroka oraz Turcji, które jak już powszechnie wiadomo, nie są najbardziej bezpiecznymi kierunkami obecnie do podróżowania. Przez co ich ceny są konkurencyjne i chyba najtańsze, jeśli chodzi o zimowe wakacje. Na nieciekawej sytuacji politycznej zdecydowanie zyskała Hiszpania, a dokładnie Wyspy Kanaryjskie. W zeszłym roku prawie jedna czwarta wszystkich wyjazdów odbyła się w kierunku Fuerteventury, czyli tyle samo co w egzotyczne zakątki naszego globu. Bardzo popularna jest też Teneryfa, na której przez cały rok temperatury nie spadają poniżej 20 stopni. Wyjechać można także na pozostałe Wyspy Kanaryjskie, ale także na portugalską Maderę oraz Cypr. Z tym ostatnim krajem, to jest sprawa do rozważenia, gdyż jest on niepokojąco blisko położony Turcji, a przede wszystkim Syrii. Może lepiej udać się do Hiszpanii kontynentalnej, na słoneczne wybrzeża lub na Baleary. Cały czas kuszą też greckie wyspy, jednak część osób straciło do nich przekonanie, ze względu na problem z uchodźcami. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Bułgaria, Sycylia i Malta, jeśli chodzi o wyjazdy w tych zimniejszych miesiącach.

Hiszpania
Hiszpania

Wakacje zimą – egzotyczne wyjazdy

Prawie jedna czwarta, wszystkich zimowych urlopowiczów obiera jakiś odległy kierunek. W tegorocznym sezonie 2016/2017 nadal na topie są zeszłoroczne przeboje sprzedaży, czyli Kuba i Dominikana. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wyspy Zielonego Przylądka, ale także Meksyk. Jak zawsze z powodzeniem sprzedają się azjatyckie kraje: Tajlandia, Sri Lanka, czy wyspa Bali. Stosunkową nowością jest też Wietnam oraz Oman, który wydaje się bardzo egzotycznym państwem, dla przeciętnego Polaka, a przy tym bardzo oryginalnym. Zimą można uciec także na znane już od lat przez naszych rodaków Malediwy, ale również na nieco mniej oklepany Mauritius, czy Madagaskar. Popyt jest zawsze na afrykańskie kraje typu Kenia, Gambia, Tanzania, czy Zanzibar. Miłośnicy prawdziwie dalekiej egzotyki mogą udać się na Seszele, Fidżi czy Belize. W ofercie znajdziemy również Polinezję Francuską, która jest chyba najdroższym kierunkiem, jeśli chodzi o polskie biura podróży. Tak odległe miejsca na świecie są na pewno prawdziwym rajem na ziemi, jednak wycieczki na nie są organizowane przez niedużych touroperatorów, lub wyspecjalizowane biura sprzedaży. W tym przypadku, skierowane są do wybrednej klienteli z zdecydowanie zasobnym portfelem.

Wakacje zimą - Dominikana
Wakacje zimą – Dominikana

Całoroczne wycieczki

Jeśli chodzi o wycieczki, które są dostępne przez cały rok, w tym także zimą to oferta obejmuje Stany Zjednoczone, Australię i Chiny oraz niektóre kraje Ameryki Środkowej i Południowej. Pod tą kategorię możemy zaliczyć także rejsy, które są organizowane przez cały rok. W zimniejszych miesiącach są to po prostu odleglejsze rejony, gdzie pogoda non stop dopisuje.

4 KOMENTARZE

  1. tak się zastanawiałem ostatnio czy nie zwiać zimą do Porto na kilka dni, Bookapart ma tam fajne kwatery, nie jest już tak gorąco no i mniej ludzi co dla mnie jest plusem, wakacje zimą to bardzo dobry pomysł

  2. Nie trzeba nie wiadomo jak daleko uciekać przed chłodem. Mi wystarczy taka Fuerta lub Lanzarote, by poczuć się lepiej. Dodatkowo zimą Kanary są tańsze, niż w letnim sezonie. Narty to nie moja bajka, więc wybieram cieplejsze regiony.

  3. Mi to się od dłuższego czasu marzy Tajlandia! Oj tak, uciekłabym z Polski przynajmniej na dwa tygodnie na początku grudnia. No, ale oczywiście nie pogardziłabym też Kubą 🙂

  4. Ja intensywnie myślę o Meksyku. Przemawia do mnie tamtejsza pogoda i jedna z lepszych na świecie kuchnia. Nie pogardzę też ciepłym morzem i białym piaskiem na plaży. Niestety ceny w polskich biurach podróży powalają, jeśli chodzi o ten kierunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ