Watykan – Stolica Apostolska

0
390

Większość ludzi na świecie słysząc nazwę Watykan, myśli o siedzibie naszego Papieża Jana Pawła II. Watykan do tej pory jest Państwem Kościelnym. Obejmuje Bazylikę, Plac Św. Piotra, enklawy oraz pałace i ogrody. Watykan, ponieważ jest Państwem Kościelnym posiada własne barwy państwowe, a są nimi: biel oraz żółć. Ciekawostką jest, że kolorowe stroje stuosobowej Gwardii Szwajcarskiej Sił Zbrojnych, zaprojektował sam Michał Anioł.

Zwiedzamy Watykan

Przenieśmy się na najważniejszą część Watykanu, jest nią plac św. Piotra- Pizza di San Pietro, gdzie odbywają się uroczystości religijne. Projektant Gianlorenz Bernini zaprojektował plac na zamówienie Papieża Aleksandra VII. Cały plac jest otoczony kolumnadą, na której zostały ustawione posągi 140 świętych. Plac jest tak ogromny, że jest w stanie pomieścić do 300 tysięcy osób.
Głównym wejściem do Pałacu Papieskiego są wrota strzeżone przez gwardzistów. Przez wrota widać dzieło Berniniego – Scala Regia – Schody Królewskie.

Pizza di San Pietro
Pizza di San Pietro

Przejdźmy do bazyliki św. Piotra – Basilica di San Pietro. Watykańska Świątynia mieści ok. 60 tys. ludzi, jednak nie wielkość czyni ją najwspanialszą budowlę historii. Bazylika kryje w sobie historię sztuki oraz dzieła artystów. Jednym ze znanych dzieł jest Fasada Carla Maderny. Przed samą fasadą stoją piękne figury św. Pawła i św. Piotra. Znanym miejscem bazyliki jest balkon, na którym Papież pokazuje się wiernym i udziela błogosławieństwa.

Basilica di San Pietro
Basilica di San Pietro

Warto wspomnieć o wspaniałej rzeźbie Michała Anioła, którą jest Pieta. Rzeźba ukazuje Jezusa Chrystusa po zdjęciu z krzyża, wraz z Maryją. Michał Anioł stworzył tą rzeźbę mając 24 lata. Dzieło Michała Anioła nie ukazuje cierpienia i bólu Chrystusa, tylko jego smutek.

Wnętrze bazyliki
Wnętrze bazyliki

Pamiętać należy, że w Watykanie, w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób Jana Pawła II.
W bazylice św. Piotra znajduje się jego grób, umieszczony pod baldachimem ze złoconego brązu zaprojektowany przez Berniniego. W samym wnętrzu bazyliki jest sławna kopuła, ozdobiona mozaikami, uwagę zwraca też wyjątkowy ołtarz oraz okno z witrażem Ducha Świętego.

Zainteresowani dziełami sztuki mogą się udać do Muzeów Watykańskich – Musei del Vaticano. Muzea Watykańskie zawierają nagromadzone przez wieki arcydzieła, które zbierali biskupi Rzymu. Na pewno nie da się wszystkiego zobaczyć na raz. Najciekawsze dzieła to na pewno obraz namalowany przez Giotta – Polittico Stefaneschi, Święty Hieronim – Leonarda Da Vinci oraz sławne płótno Złożenie do grobu – Caravaggia. Całość zbiorów została podzielona na kilka mniejszych ekspozycji. Można wybrać także różne wyznaczone trasy dla zwiedzających. Do najbardziej interesujących można zaliczyć Kaplicę Sykstyńską i Stanze Rafaela, Belweder w Museo Pio-Clementino, Pinakotekę oraz Cortile Della Pigna.

Musei del Vaticano
Musei del Vaticano

Watykan to nie tylko Stolica Apostolska, to także wspaniała kopalnia historii i sztuki znanych artystów. To idealne miejsce dla miłośników odkrywania historii, wielbicieli sztuki, malarstwa oraz rzeźby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ