Wydarzenia kulturalne i sportowe w Berlinie

0
467

 

Berlin jak każde miasto pozwala sobie na chwile wytchnienia, wypoczynku i relaksu. W przeciągu roku, odbywają się zabawy nie tylko kulturalne, ale także sportowe, koncerty muzyczne oraz festiwale. Każdy znajdzie coś dla siebie. Czasami będąc w Berlinie nie wiemy, nawet jakie imprezy nas ominęły, dlatego pokrótce przedstawimy ważniejsze wydarzenia.

Sportowe imprezy w Berlinie

Na początek zacznijmy od wyścigów rowerowych zwanych Sechstagerennen, które rozpoczynają się w styczniu. Wyścigi odbywają się w hali Velodrom przy Landsberger Allee i trwają sześć dni. Wytrwałych oraz miłośników kolarstwa zapraszamy do spróbowania własnych sił. Impreza odbywa się co roku i stała się już tradycją.

Sechstagerennen
Sechstagerennen

Podążając krokiem sportowców, zagorzali kibice mogą udać się na Finałowe rozgrywki w piłce nożnej o puchar DFB. Rozgrywki odbywają się każdego roku w maju na stadionie Olympiastadion.
Real-Berlin-Marathon
Real-Berlin-Marathon

Kolejnym sportowym wydarzeniem jest Real-Berlin-Marathon. Jest to maraton, który odbywa się we wrześniu. Bieg zaczyna się tradycyjnie przy Bramie Brandenburskiej Berlina. Każdego roku około 30 tys. uczestników biegnie ulicami Berlina, chcąc uzyskać jak najlepszy czas. Nie każdy musi być medalistą, ale będąc w pobliżu warto zobaczyć całą imprezę.

Wydarzenia kulturalne w Berlinie

W stolicy Niemiec jest również organizowanych kilka wydarzeń dla osób lubiących koncerty oraz muzykę klasyczną. Miłośników muzyki poważnej powinien zainteresować Musikfest Berlin, są to koncerty muzyki klasycznej oraz festiwale orkiestry. Występują na nich znani kompozytorzy, orkiestry oraz soliści. Cała impreza rozpoczyna się we wrześniu i trwa przez dwa tygodnie. W tym czasie Berlin staje się miastem muzyki klasycznej.

W lipcu mamy także szansę rozkoszować się brzmieniem muzyki klasycznej, opery a nawet jazzu. Tym razem jest to koncert na powietrzu – Classic Open Air, który odbywa się na Placu Gendarmenmarkt.

Warto wspomnieć, że w Berlinie corocznie są organizowane międzynarodowe targi muzyczne zwane Popkomm. Rozpoczynają się we wrześniu i trwają trzy dni. Popkomm to nie tylko targi muzyczne. Przez ten trzydniowy okres trwają festiwale, odbywają się także wystawy związane z branżą muzyczną i różne spotkania. Dla niektórych to szansa na wybicie się w środowisku muzycznym i pokazanie swoich zdolności artystycznych.

 Jazzfest Berlin
Jazzfest Berlin

Zainteresowanych muzyką jazzową zainteresuje na pewno Jazzfest Berlin, który odbywa się w listopadzie. Jest to festiwal międzynarodowy trwający cztery dni, w trakcie którego możemy zapoznać się z nowymi trendami jazzu.

Bardzo popularnym wydarzeniem w Berlinie stała się również Długa noc Muzeów- Lange Nacht der Museen. Berlińczycy cenią sobie kulturę i lubią tego typu atrakcje. Kiedyś wydarzenie to było organizowane dwa razy do roku, jednak obecnie tylko jeden raz jest szansa na nocne zwiedzanie. Celem tej akcji jest przyciągnięcie odwiedzających w godzinach od 18 do 2 w nocy. Wówczas Berlińskie muzea biorące udział w tym wydarzeniu, przygotowują specjalne spektakle, wystawy oraz kolekcje, które są trzymane specjalnie na tą okazję. Jest to niezwykła noc, niektórzy nazywają ją „nocą duchów”.

Internationales Literaturfestival
Internationales Literaturfestival
W Berlinie odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Literatury – Internationales Literaturfestival. Impreza ta ma miejsce we wrześniu, a w swym programie obejmuje nie tylko prezentację literatury dla dorosłych, ale także dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy festiwalu odczytują swoje teksty oraz innych autorów. Ze względu na to, że jest to impreza międzynarodowa, więc literatura jest czytana w dwóch wersjach. W języku niemieckim oraz w języku ojczystym uczestnika.

Berlin organizuje wiele wydarzeń, festiwali i koncertów, które mają za zadanie podtrzymać kulturę, rozwijać się w dziedzinie sztuki, muzyki, a także daje szansę rozwoju sportowcom, którzy pragną rozwijać swoje pasje i umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ