Wzgórze Awentyńskie

0
343

Wzgórze Awentyńskie jest położone w zacisznym, spokojnym miejscu otulonym dookoła zielenią z dala od miasta, w południowej części Rzymu. Niegdyś była to siedziba mnichów stąd też wzgórze to posiada ciekawą historię, zabytki, kościoły, klasztory i muzea.

W miejscu, gdzie teraz mamy piękny park, niegdyś był Circus Maximus, co oznacza Największy Cyrk. W tym miejscu odbywały się dawniej wyścigi konne. Niestety budynki, które kiedyś tu stały nie przetrwały do dnia dzisiejszego.

Wzgórze Awentyńskie – co warto zobaczyć?

Jednym z ważniejszych zabytków na wzgórzu, które przetrwały próbę czasu jest Bazylika Santa Sabina. Uwagę w niej przykuwają antyczne drzwi z drewna z V wieku. W wnętrzu można podziwiać antyczne kolumny, a na ścianie widnieje piękna mozaika z V wieku.

Bazylika Santa Sabina
Bazylika Santa Sabina

Priorato di Malta
Tunel zieleni z widokiem na Bazylikę św. Piotra
Kolejnym tajemniczym miejscem, a zarazem strzeżonym przez policję jest Priorato di Malta czyli Zakon Kawalerów Maltańskich. Tuż za murami zakonu, znajduje się zaciszny park wraz z Kościołem Santa Maria del Priorato. Kościół został zbudowany w XVIII w. Zwiedzać go można tylko wtedy, kiedy zostanie udostępniony, nie ma konkretnie wyznaczonych dat i godzin wstępu, przez co taka atrakcja staje się droga. Będąc w parku warto zobaczyć tunel zieleni, na końcu którego widać kopułę Bazyliki św. Piotra, oraz Bramę prowadzącą do parku, w której św. Piotr ogląda przez dziurkę do klucza ten widok.

Następnym krokiem naszej wycieczki jest Porta San Paolo- brama miejska prowadząca do Ostii. Przy samej bramie stoi bazylika św. Pawła za Murami. Za samą bramą stoi Piramida – jest to grobowiec Caiusa Cestiusa, który zmarł jeszcze w 12 r. p.n.e. Jest to dość nietypowy widok, jak na rzymskie warunki. Podobno piramida powstała w 330 dni.
Osoby poszukujące historii mogą udać się również do Museo delle Mura znajdujące się w budynku Porta San Sebastiano. Można zobaczyć tu historię fortyfikacji Rzymu. Z góry wieży, natomiast rozpościera się piękny widok, a w oddali widać Łuk Druzusa.

Museo delle Mura
Museo delle Mura

Warto także zobaczyć Centrale Montemartini, niegdyś była to rzymska elektrownia. Obecnie znajduje się tu starożytna galeria sztuki, w której umieszczono rzeźby. W poszukiwaniu starożytnego kunsztu warto odwiedzić także Museo del Monastero di San Paolo. Wejście jest bezpłatne.

Museo dell’Alto Medioevo
Museo dell’Alto Medioevo
W pobliżu mamy kilka muzeów, które również można zwiedzić, są nimi: Museo Nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari, które ukazuje odzwierciedlić kulturę Włoch, Museo Nazionale Preistorico Etnografio Luigi Pigorini z eksponatami sztuki prehistorycznej. Bardzo ciekawym muzeum zawierającym nie tylko rzemiosło artystyczne, amulety, tkaniny, ale także broń jest Museo dell’Alto Medioevo.

Warto także zobaczyć kościół Santa Maria in Palmis. Większość z nas zna tą świątynię pod nazwą Domine Quo Vadis. Wyrażenie to znane jest z przypowieści, w której św. Piotr, zapytał Jezusa: „dokąd idziesz?”, czyli Quo Vadis domine ? A on na to odpowiedział „Idę do Rzymu, dać się powtórnie ukrzyżować.” Na pamiątkę w tym miejscu stoi kościół, a wewnątrz nawy wyeksponowany został kamień, na którym miały zostać odciśnięte ślady stóp Zbawiciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ