Zatybrze

1
410

Zatybrze – Trastevere jest to dzielnica znajdująca się na prawym brzegu Tybru w Rzymie. Pomimo, iż świat w bardzo szybkim tempie się rozwija, stawiane są nowe budynki, a miasta już nie wyglądają jak dawniej, to jednak ta dzielnica zachowała swój styl i urok. Nie ma tu nowoczesnych atrakcji, lecz historyczne budynki, kościoły oraz muzea.
Wycieczkę warto rozpocząć od San Benedetto in Piscinula. Jest to maleńki kościół w stylu romańskim. Ciekawostką jest, że w miejscu, gdzie stoi obecnie świątynia, niegdyś stał dom założyciela zakonu Benedyktynów.

Zatybrze – co jeszcze warto zobaczyć?

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Santa Cecilia in Trastevere. Jest to bazylika św. Cecylii. Warto wspomnieć, że w tym miejscu stał dom św. Waleriana, który był poganinem. Nawrócił się on na chrześcijaństwo za namową żony – męczenniczki oraz umarł za wiarę. Ołtarz okala piękny baldachim w stylu gotyckim, dzieło Arnolfa di Cambia. Pod baldachimem stoi posąg ukazujący ciało Cecylii, w układzie w jakim je znaleziono w katakumbach św. Kaliksta. Figurę Cecylii wykonał Stefano Maderna w 1599 roku.
Będąc w Santa Cecilia in Trasteverte warto zwiedzić rezerwat archeologiczny, gdzie znajdują się pozostałości rzymskiej kamienicy z II w.n.e.
W chórze zakonnic przetrwały fragmenty dzieła przedstawiającego Sąd Ostateczny. Dzieło zostało wykonane przez Pietra Cavalliniego. Koszt wejścia na Chór to 2,50 euro.

Santa Cecilia in Trastevere
Santa Cecilia in Trastevere

Następnym kościołem znajdującym się w pobliżu jest Kościół Franciszkański – San Francesco a Ripa, który zawdzięcza swoją trakcyjność Kaplicy błogosławionej Ludwiki Albertoni. Wewnątrz Kaplicy znajduje się posąg Ludwiki przedstawiający jej zbliżającą się śmierć. Dzieło zostało wykonane przez Berniniego.

Najbardziej znanym zabytkiem Zatybrza jest Bazylika Santa Maria in Trastevere. Jest to świątynia Najświętszej Marii Panny, oraz najstarszy kościół w Rzymie. W miejscu, gdzie stoi teraz bazylika, jak głoszą podania, w dniu narodzin Jezusa wytrysnęło tu źródło oliwy. Świątynia została wybudowana około XII wieku. Wnętrze bazyliki zachwyca bogactwem malowideł, mozaik oraz antycznych kolumn. W kaplicy znajduje się jedna z najstarszych ikon maryjnych – Madonna della Clemenza ukazująca Matkę Boską z dzieciątkiem i aniołami.

Santa Maria in Trastevere
Santa Maria in Trastevere

Nieopodal stoi kościół San Callisto za którym kryje się historia śmierci św. Kaliksta. Na miejscu tej świątyni stał dom świętego, który został wrzucony do studni z przywiązanym u szyi kamieniem. Kamień do dziś jest przechowywany w niszy w ścianie bazyliki Santa Maria in Trastevere.

W Zatybrzu można także zobaczyć mały kościółek Sant’Egidio znajdujący się przy ulicy Via della Scala. Obecnie w przylegającym do niego budynku klasztornym – znajduje się Muzeum – Museo di Roma in Trastevere. Można tu podziwiać zrekonstruowane wnętrza rzymskich domostw, sklepów i jadłodajni.

Villa Farnesina
Villa Farnesina
Na zakończenie przyjemnej wycieczki po antycznych, starożytnych zabytkach, warto zobaczyć ogromną rezydencję Villa Farnesina w stylu renesansowym, zaprojektowaną przez Baldasare Peruzzi. Artystyczne dodatki oraz freski wykonali Rafael Sanzi i Sebastian del Piombo. Na parterze możemy zobaczyć znany Triumf Galatei oraz Wesele Psyche na sklepieniu loggii. Idąc dalej na piętro, nie sposób nie zauważyć – pięknego dzieła z mitologicznymi scenami, wykonanego przez Peruzziego.

Wieczorami warto odpocząć w jednej z małych restauracji, które także zachowały swój urok. Specyficznego klimatu dodają im wystawione na zewnątrz stoliki, na których palą się świeczki, dodając tej historycznej dzielnicy nieco więcej tajemniczości.

1 KOMENTARZ

  1. Marzenie, żeby zobaczyć Zatybrze. Rzym oczywiście cały też, ale mam takie wspomnienia z czytania „Quo vadis”… Najpierw jeszcze raz bym przeczytała tę książkę, a potem pojechała zobaczyć Zatybrze… to jest plan!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ